Výklady 3. ročníku
- hodina
informace – Zajímavosti – Pravidla hodin, hra
- hodina
WICCA – vyklad dú
3 – 4. hodina
Rovnodennost
- okamžik, kdy Slunce má vůči světovému rovníku nulovou deklinaci. Jarní rovnodennost nastává na severní polokouli obvykle okolo 20. března a podzimní 23. září, přičemž jejich přesný čas se mírně mění.
- Rovnodennosti nastávají, když den trvá stejně dlouho jako noc, tedy právě dvanáct hodin. Astronomicky však tato definice není přesná. Protože má sluneční disk v průměru při průmětu na nebeskou sféru více než půl stupně a v zemské atmosféře dochází k refrakci slunečního světla, je Slunce v den rovnodennosti viditelné nad obzorem přibližně 12 hodin a 10 minut, pod obzorem je jen 11 hodin a 50 minut
Jarní Rovnodennost
- Obvykle bývá 20/21.3 ale muže být už 19.3, ale to výjimečně
- Na severním pólu Slunce vyjde – začíná polární den.
- Na jižním pólu Slunce zapadne – začíná polární noc.
Podzimní Rovnodennost
- Obvykle bývá 23. 9.
- Na severním pólu Slunce zapadne – začíná polární noc.
- Na jižním pólu Slunce vyjde – začíná polární den
Slunovrat
- okamžik, kdy Slunce má vůči světovému rovníku největší (v případě letního slunovratu), respektive nejmenší (v případě zimního) deklinaci. Letní slunovrat nastává na severní polokouli obvykle okolo 21. června a zimní 21. prosince, přičemž jejich přesný čas se může mírně měnit.
- jsou to okamžiky, kdy Slunce dosáhne nejsevernějšího nebo nejjižnějšího bodu jeho pomyslné dráhy, tzv. obratníků Raka nebo Kozoroha
Letní
- Obvykle bývá 21.
- Na severním polárním kruhu se Slunce o půlnoci dotkne horizontu, aniž by zapadlo.
- Na jižním polárním kruhu se Slunce v poledne dotkne horizontu, aniž by vyšlo.
Zimní
- Obvykle býva 23.10.
- Na severním polárním kruhu se Slunce v poledne dotkne horizontu, aniž by vyšlo.
- Na jižním polárním kruhu se Slunce o půlnoci dotkne horizontu, aniž by zapadlo.
5.hodina
Síla myšlenky
Myšlenka tvoří vše - i náš svět ve kterém žijeme, nás samotné.
Myšlenka řídí celý náš život. Jsem to, co si myslím, a tvořím to, jak myslím. Pozitivně nebo negativně. Síla myšlenky je obrovská. Ani si to dost dobře nedovedeme představit, že svůj život, zdraví i osud ovládáme a ovlivňujeme svými myšlenkami. Kdybychom si toho byli vědomi, asi bychom více zvažovali každou myšlenku. Myšlenka je jako pták, kterého vypustíme do oblak. Přitahuje k nám všechny děje, události, lidi a věci, které jsou v ní obsaženy.
"Myšlenky jsou tvořivé síly, z nichž se vše uskutečňuje. Pod jejich vlivem jde vpřed vývoj. Říše myšlenek je jako kvetoucí sad, z jehož barevných květin je možné uvít krásné kytice a věnce, nebo natrhat si pouze kopřivy a bodláčí. Tisíce myšlenek prochází branou duše a nabízejí nám své služby. Je na nás samotných, jaké služebnictvo si vyvolíme."
Podle myšlenkových zákonů se každý člověk, který vědomě nebo bezděčně vysílá určité myšlenky, spojí automaticky se všemi lidmi (i jinými bytostmi) na celém světě podobného myšlení. Kdo myslí tedy kupříkladu na nový vynález, spojí se s vynálezci. To pomáhá k inspiraci a realizaci konečného vynálezu.
Myšlenkami jsme schopni změnit sami sebe v nového, kvalitnějšího člověka. Tato transformace je možná proto, že ve své mysli zboříme starou víru. Měnit můžeme jenom sami sebe. Druhého člověka, pokud sám nechce, nezměníme. Do zavřené nádoby nenalijeme vodu, musíme ji nejprve naplnit láskou. Nemůžeme dát to, co sami v sobě nemáme. Svými myšlenkami tvoříme dobro nebo zlo a podle toho se utváří i náš osud. Proto musíme přijmout zodpovědnost za své chování, myšlenky a emoce.
Ovládáni myšlenek (svých)
1. Pozorování myšlenek
Pohodlně si sedněte a přemýšlejte. Pořádně si pamatujte o čem jste přemýšleli. Prozačátek bude stačit 15 minut. Postupně čas prodlužujte. Takových 15 minut by jste si měli dát každý den bez ohledu na to jestli to umíte nebo ne.
2. Trénování samoty
Myslete jenom na jednu věc. Všechno ostatní vyžeňte z hlavy. Třeba ve škole nebo v práci se soustřeďte na to co právě děláte a nemyslete na nic jiného.
3. Vyprazdňování mysli
Sedněte si a dívejte se do prázdné stěny nebo do stropu. Na nic nemyslete. Nic vás nepřekvapí. Nic nevyruší. Nic se neděje.
Meditace
Meditace je oko, které vidí pravdu. Je to srdce, které pravdu cítí. Je to duše, která je svou podstatou pravda sama. Meditace je mlčení, které dává energii a vede k sebepoznání.
Srí Shinmoj
Slovo meditace pochází z latinského "meditatio", které znamená "rozjímání". V tomto významu se používá v křesťanství, například "meditace o utrpení Krista". Na konci 19. století začali teosofové toto slovo používat k označení různých duchovních praktik zejména z hinduismu a buddhismu. Termín "meditace" tedy nelze přiřadit k jednomu konkrétnímu konceptu, ale lze jím přeložit například sanskrtská slova samádhi, bhávaná nebo pránájáma.
Meditací se obvykle míní jedno z následujících:
" stav, kdy je mysl zbavená všech myšlenek
" mentální otevření se "božskému"
" soustředění mysli na jeden objekt (jako je dýchání nebo slovní mantra)
" intuitivní vhled do náboženské doktríny (např. vipassaná v buddhismu)
Meditace se nejčastěji objevuje v náboženském kontextu, ale byla využívána i jinde, například v bojových uměních. Dnes je rozvíjena v mnoha spirituálních hnutích, jako je práma jóga, New Age a omezeně i v křesťanství.
K čemu je meditace vhodná a co se v ní vlastně s námi děje?
Meditace je vhodná k pročištění a ztišení mysli za účelem rozšíření vědomí za jeho abstraktní hranice a vede ke znovuobjevování sebe sama jako bytosti větší než jen tělo, mysl a emoce. Je to uznávané cvičení pro osobní a duchovní rozvoj pro mnoho lidí na celém světě a prospívá v takových směrech, jako je zmírňování stresu, ucelenější pohled na vnitřní i vnější svět a čisté myšlenky, zlepšení paměti a soustředění, podporu tvořivosti a schopnost snadnějšího uvolnění. Umění ponořit se do meditativního stavu může být jedním z nejlepších darů, které si můžeme dát a jako takový vede k velice pozitivní změně.
Meditace může znamenat souhrn vizualizačních a koncentračních cvičení nebo prosté sezení a setrvání v klidu. Když začnete meditovat, může vzniknout nespočet neobjasněných myšlenek, pocitů a představ. Je důležité je nepotlačovat ( to by je jen posílilo či způsobilo psychické napětí ), ale raději, jak jen je to možné, buďte "svědky" jejich volného průchodu bez zasahování nebo ovlivňování.
Mandaly
Mandala (Sanskrit mandala “kroužit”, “dokončení”) je z hindském původu ale je také použit v kontextu buddhisty se odkazovat na různé hmatatelné objekty. V praxi, mandala se stal generickým termínem pro nějaký plán, diagram nebo geometrický vzorec, který reprezentuje vesmír metaphysically nebo symbolicky, mikrokosmos vesmíru z lidské perspektivy.
Mandala, zvláště její centrum, může být využívána během meditace jako objekt, na který soustředíme pozornost. Symetrické tvary mandaly přitahují pozornost jejímu k centru.
Psychiatr Carl Jung chápal mandalu jako reprezentaci nevědomého sebe sama. Jeho obrazy mandal mu umožnily poznat rozpolcenosti a dosáhnout celistvosti osobnosti
Jiné významy mandala
Za západě, mandala je také používán se odkazovat na “osobní svět” ve kterých jedněch životech, různých prvkách mandala nebo aktivit a zájmech na kterém jeden zapadá, nejvíce důležité bytí u centra mandala a nejméně důležitý u okraje. Líčit něčí osobní mandala v ilustrované formulářové plechovce dávat jednoho dobré znamení stavu něčího duchovního života.
TATVY
- neviditelná záření kosmických sil,paprsky,které dopadají k nám na Zem v dvouhodinových cyklech.V záření tatev je obsažena kosmická síla,která je pojmenována ať jako čchi,prána i další.
Jejich dech začíná východem Slunce. První proudí Ákaša, následuje Vayu, potom Tejas, Prithivi a Apas. Každá má svůj čas, cca 24 minut. Po dvou hodinách se všechny vystřídají a cyklus se opakuje. Další perioda začíná zase Ákašou.
Každá z těchto energií má svoje specifické vlastnosti, jimiž působí na přírodu, zvířata i člověka. Pro duchovní vývoj je třeba znát působení tatev, protože ne každá je vhodná pro všechny úkony. V léčitelství se toto může použít pro rychlejší uzdravování. Ale i v běžném životě je možné tatvy úspěšně používat.
Pro duchovní práci a přírodní zákony je třeba mít na paměti, že den začíná východem Slunce. Pro práci s tatvami proto potřebujeme tabulku západů a východů Slunce, kde mohou být dobrou pomůckou tatvické hodiny. Ušetří nám mnoho výpočtů. Pro úplně přesnou práci je vhodné sledovat východ Slunce v dané lokalitě, kde se právě nacházíme.
Charakteristika jednotlivých tatev
Ákaša - Působí na člověka nepříznivě, přináší neštěstí, ztráty, neúspěch a mnohdy i smrt. Má černou barvu, tvar stočené spirály, nemá žádnou vůni, její chuť je hořká. Dech je slabý a proudí rovnoměrně oběma nosními otvory. Nepřísluší jí žádná světová strana, ale odpovídá jí střed. Ze smyslů jí odpovídá sluch a ten se pod její vládou zostřuje. Ákaša představuje zpětný návrat k původnímu stavu. Je to tatva smrti a není v její vládě dobré cokoliv začínat. Vždy je důležité, v jaké tatvě byla činnost započata. Co je v Ákaše započato, brzy končí, rozpadá se, nevydrží. Sluch je možné za její vlády úspěšně léčit, ale ostatní léčby je lépe se vyvarovat. Motlitby obsahující přání nejsou vyslyšeny a naše tužby nejsou naplněny. Její nepříznivý vliv sílí v sobotu v hodinách Saturna.
Vayu - Tato tatva je ještě dost nepříznivá, ale je první manifestací života. Má barvu zelenomodrou a přísluší jí živel vzduchu. Vůně její je nakyslá a připomíná pach potu. Povaha její je studená, ze světových stran jí přísluší sever, ze smyslů cit a řeč. Tvar má okrouhlý, tón velmi vysoký. Dech proudí více levou nosní dírkou a je
Tejas - Tato tatva je již příznivější, i když má hodně nebezpečných rysů. Má barvu červenou, tvar trojúhelníku, tón vysoký a vůni čpavou. Dech je veden pravou nosní dírkou a je deset centimetrů široký. Náleží k ní jižní světová strana a živel ohně. Ze smyslů k ní náleží zrak, který se za její vlády zostřuje. Chuť převládá ostrá a palčivá, lidé mají chuť na kořeněná jídla. Kdo jí v této tatvě, netloustne. Její vliv je možné využít ke koncentraci, růstu energie a síly. Spánek v této tatvě odchází, je to tatva tvůrčí. V její vládě vznikají záněty, zápaly a zvyšují se horečky. Není příznivá pro cestování, hrozí úrazy a neštěstí. Pod její vládou vznikají také hádky, výbuchy a války. Požáry, které vzplanou za jejího trvání, jsou obzvlášť prudké a těžko zhasitelné. Její vliv zesiluje v úterý v hodinách Marsu.
Prithivi - Její barva je žlutá, má tvar čtverce, velmi vysoký tón, sladkou chuť, vůní připomíná čajovou růži. Dech je skoro
Apas - Má tvar srpku měsíce. Tón hluboký, povahu chladnou, chuť a vůni stahující, barvu šedobílou až nafialovělou. Dech proudí levou nosní dírkou a je
Upozornění ! - V období administrativně stanoveného letního času je nutné provést časovou úpravu oproti tabulkám východů Slunce. Pokud se řídíte informacemi z novin, které